Obowiązkowy dozór techniczny wózków widłowych

Zgodnie z prawem, każdy wózek widłowy z napędem mechanicznym musi być poddawany regularnemu dozorowi technicznemu. W wyniku czego, na właścicielu takiego pojazdu spoczywa wiele obowiązków związanych z tą kwestią. Szczególnie istotną rolę odgrywa współpraca z autoryzowanym serwisem wózków widłowych, który zrealizuje wszelkie niezbędne naprawy, a także przeprowadzi konserwacje pojazdów, dzięki czemu w momencie kontroli stan wózków będzie w pełni zgodny z obowiązującymi normami.

stan technicznyUstawa o dozorze technicznym, która weszła w życie dnia 18 sierpnia 2003r., wymusiła na właścicielach wózków widłowych z napędem mechanicznym wypełnianie kilku zasadniczych wymogów prawno-technicznym. Jest to przede wszystkim obowiązek składania wniosku o rejestrowanie i przeprowadzenie badania odbiorczego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Wymagane jest również posiadanie całej dokumentacji technicznej wózka oraz przeprowadzanie okresowych przeglądów oraz konserwacji tych pojazdów. Bardzo istotna jest tu kwestia korzystania z usług wyłącznie autoryzowanych serwisów specjalizujących się w naprawie wózków widłowych. Wynika to z faktu, iż UDT uznaje wyłącznie obsługę techniczną wózków wykonaną przez serwis, który posiada odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjnej.

Powyższe kwestie są o tyle istotne, iż Inspektor UDT zwraca uwagę na wiele różnych aspektów, od których zależy praca wózka widłowego, w tym przede wszystkim na stan zużycia opon, łańcuchów i wideł, działanie układu hamulcowego, szczelność układu hydraulicznego, sposób oświetlenia i oznakowania wózka oraz prawidłowe działania sygnalizacji dźwiękowej czy też poprawność sporządzenie dokumentacji pojazdu. Wszystkie te kwestie w sposób istotny wpływają na użyteczność danego pojazdu, która z kolei przekłada się na bezpieczeństwo pracy.

W momencie kontroli stanu technicznego pojazdu, w kontekście aktualności zawartych wpisów, sprawdzany jest także Dziennik konserwacji. Każdy wpis powinien bowiem posiadać pieczątkę z numerem uprawnień osoby, która serwisowała dany wózek. Dlatego też, tak ważne jest, aby stan techniczny floty swoich pojazdów sprawdzać wyłącznie w autoryzowanych serwisach, jak np. SURET, będący autoryzowanym serwisem technicznym wózków widłowych Clark. Więcej informacji na: http://www.suret.com.pl/?strony/serwis-wozkow-CLARK.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

     

Copyright © 2013 - wozki-serwi.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone