Użytkowanie i konserwacja wózków widłowych zimą

IMG_3024_1Zima jest tym okresem w roku, w którym, z racji warunków pogodowych, utrudnione jest efektywne funkcjonowanie branży logistycznej i magazynowej. Ujemne temperatury, opady śniegu, śliska nawierzchnia, słaba widoczność to tylko niektóre utrudnienia w użytkowaniu wózków widłowych, związana z tą porą roku. Oto kilka praktycznych informacji dotyczących niezbędnego wyposażenia oraz sposobu użytkowania wózków w tak trudnych warunkach atmosferycznych.

Odpowiedni napęd, płyny i oleje

Umiejętny dobór typu wózka oraz dodatkowego osprzętu do specyfiki zimowych warunków jest kwestią zasadniczą. Użytkowanie nieodpowiedniego modelu jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych wypadków, szybkiego zużycia czy też awarii pojazdu. Podczas zimowej aury, rozwiązaniem optymalnym są pojazdy wyposażone w napęd na przednie koła, który ułatwia utrzymanie kontroli nad wózkiem podczas pracy na śliskiej nawierzchni oraz jazdy po zaśnieżonych drogach.

W przypadku pracy w niskich temperaturach zachodzi również konieczność zastosowania zimowych płynów i olejów hydraulicznych. Formuła tych produktów charakteryzuje się mniejszą lepkością, co ułatwia rozruch silnika i nie blokuje tłoków. Przy dużych opadach i zalegającym śniegu, bardzo ważne jest również, aby zaopatrzyć opony w tekstylne lub stalowe łańcuchy.

Dostosowanie lakieru i elektroniki

Wózki widłowe użytkowane w niskich temperaturach powinny zostać pokryte specjalną powłoką lakierniczą, która zwiększa odporność poszczególnych elementów wózka na działanie ujemnych temperatur oraz intensywnych opadów śniegu. W takich pojazdach powinny również zostać zastosowane takie rozwiązania, jak wytrzymała sprężyna dyszla i ogrzewanie płytki elektroniki dyszla.

Komfort pracy operatora wózka widłowego to również kwestia nadrzędna. Dlatego ważne, aby wózek został wyposażone w ogrzewanie kabiny i tylnej szyby, co zapewni pracownikowi wygodę i lepszą widoczność podczas pracy.

Magazynowanie wózków widłowych

Odpowiednia konserwacja i sposób przechowywania wózków widłowych w zimie jest niemniej ważnym aspektem. Należy pamiętać, aby systematycznie sprawdzać stan opon, a także przeprowadzać przegląd techniczny. Stanowi to gwarancję bezpieczeństwa pracy z wykorzystaniem wózków widłowych.

Bardzo istotne jest również stworzenie tzw. „strefy buforowej”, w której powinien znaleźć się wózek widłowy po pracy na mrozie. Powinien on przebywać w pomieszczeniu z temperaturą 0 st. C przez przynajmniej pół godziny, w efekcie czego skroplona woda odparuje. Zapobiegnie to ponownemu jej zamarznięciu, a sprzęt będzie mógł być efektywnie użytkowany wewnątrz magazynu.

Listę części zamiennych do wózków widłowych można znaleźć na: http://www.suret.com.pl/?strony/czesci-zamienne.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

     

Copyright © 2013 - wozki-serwi.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone